Ceremoniał morski

Bandera

Bandera podnoszona jest o godzinie 08.00 i opuszczana o zachodzie słońca wg czasu lokalnego. Jachty w drodze podnoszą banderę na rufie w tym samym okresie czasu. Jachty wielomasztowe w drodze podnoszą banderę na rufowym maszcie. Na obszarze wód terytorialnych obcego państwa jachty w drodze powinny nosić banderę przez całą dobę. Bandera powinna być również podnoszona na masztach sygnałowych na przystaniach klubowych. Banderę podnosi się wówczas na piku gafla masztu klubowego od godz. 08.00 do zachodu słońca. Flagi państw obcych Jachty podnoszą pod prawym salingiem flagę państwa, do którego jacht płynie – przed wypłynięciem jachtu, w trakcie pobytu w tym państwie i przy powrocie z rejsu. Gdy rejs odbywa się do kilku krajów przed wypłynięciem podnosi się flagę państwa, do którego jacht zawinie najpierw. Po powrocie z rejsu podnosimy flagi w kolejności odwiedzonych krajów, licząc od dołu pierwszy odwiedzony kraj. Gdy podnosimy flagi państw odwiedzanych nie wolno podnosić pod prawym salingiem innych znaków. W trakcie wizytowania przystani klubowej przez jacht obcej bandery należy pod reją masztu sygnałowego przystani klubowej podnosić flagę państwa, którego banderę nosi wizytujący nas jacht.

Przynależność klubowa – proporce

Proporzec klubowy jest to znak okrętowy w postaci małej prostokątnej lub trójkątnej flagi (dawna nazwa wimpel) w barwach klubu. Oznacza przynależność jachtu do danego klubu. Przyjął się zwyczaj podnoszenia na stałe proporca klubowego pod lewym salingiem grotmasztu (przy szkunerach sztakslowych pod lewym salingiem fokmasztu). Dodatkowo pod lewym salingiem można podnosić proporzec armatorski (znak określa armatora jachtu lub przynależność do uznanego stowarzyszenia żeglarskiego) . Proporzec klubowy powinien być również podnoszony w trakcie uroczystości otwarcia sezonu na topie masztu klubowego na cały okres sezonu nawigacyjnego.

Salutowanie banderą

Salutowanie banderą polega na opuszczeniu bandery do 1/3 wysokości na jakiej była podniesiona i podniesieniu jej do góry jednocześnie z banderą, której oddawano salut lub po minięciu trawersu salutowanego obiektu lądowego. W trakcie żeglugi salutowanie banderą przez jachty obowiązuje przy spotkaniu z okrętami wojennymi i przy mijaniu bander wojennych na obiektach lądowych jeżeli przepływamy obok nich w odległości mniejszej niż 3 nm. Należy również salutować mijane jachty. Obecnie z uwagi na zwiększenie się ilości jachtów salut banderą został zastąpiony przez pozdrawianie się ruchem ręki. Zaniechano również salutowania jednostek wojennych ograniczając się do pozdrowienia ruchem ręki. Jeżeli to jest możliwe wówczas przy salucie banderą załoga powinno być ustawiona w szeregu na prawej burcie.

Wybijanie szklanek

Zwyczaj morski przeniesiony z dużych żaglowców polegający na uderzaniu w określony sposób w dzwon, co pól godziny w celu oznaczenia czasu jak i zmian wachty. Uderzenia powinny być krótkie o czystym dźwięku. Szklanka oznacza uderzenie podwójne. Pół szklanki to uderzenie pojedyncze. Cykl wybijania szklanek rozpoczyna pół szklanki po upływie 30 minut od rozpoczęcia każdej nowej wachty. Po upływie godziny wybija się pełną szklankę, po upływie półtorej godziny wachty półtorej szklanki i tak dalej aż do czterech szklanek na zakończenie wachty. Obecnie zwyczaj wybijania szklanek przestrzegany jest jedynie w czasie uroczystego podnoszenia bandery (np. otwarcie sezonu żeglarskiego) gdzie wybija się w trakcie podnoszenia bandery cztery szklanki oraz na dużych żaglowcach i ośrodkach żeglarskich.

Niebieska wstęga

Jachty wracające z długiego rejsu mają prawo do wywieszania na topie masztu niebieskiej wstęgi o długości wynikającej z przeliczenia 1 mm wstęgi za jedną milę morską przebytą w rejsie (po przebyciu na 5000 nm mamy prawo wywiesić wstęgę o długości 5 metrów).

Kapitan

Na naszych rejsach przestrzegamy zasad:

  • kapitan wchodzi na pokład pierwszy i schodzi ostatni;
  • kapitan rozpoczyna posiłek.
DSC_6116

I oficerowie opuszczają bandery na koniec rejsu. Czas myśleć o następnej przygodzie.

Po powrocie

Po powrocie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij