Czarnogóra 2017

Termin: 10-17 czerwca 2017

2 do 3 jachtów cztero lub pięciokabinowych typu Bavaria, Oceanis 43-50 stóp

Kadra rejsu:

Krzysztof Sieradzki kj- komodor / bosman rejsu

Maciej Kirmuć jsm – skipper

Agata Załoga – Woyczyńska jsm – skipper

Marek Witkowski jsm – skipper

 

Trasa:

  1. Dubrovnik – Cavtat (15Mm). Oprawa graniczna  w niedzielę o 17.00. Po odprawie wyjście na noc na morze. Rano o 8.00 odprawa – Zelenika. Po odprawie Zelenika – Tivat (6Mm) i nocleg z poniedziałku na wtorek.
  2. Tivat – Kotor (10Mm). Zwiedzanie i nocleg w Kotorze z wtorku na środę.
  3. Kotor – Budva (35Mm). Wczesne wyjście z portu aby zdażyć zwiedzić Budvę, gdzie zanocujemy ze środy na czwartek.
  4. Budva – Herceg Novi (22Mm). Krótkie zwiedzanie Herceg Novi i wieczorem o 18.00, we czwartek, odprawa graniczna w Zelenice. Po odprawie od razu na wodę, by na rano w piątek zawitać na odprawie w Cavtat. Po odprawie przejście do Dubrownika (15Mm).
  5. Z piątku na sobotę nocleg Dubrovnik marina ACI.

Administrator prosi uczestników rejsu o nadesłanie informacji o rejsie, które będą mogły zostać umieszczone na stronie.

Troszkę informacji turystycznych znalezionych w internecie

Kotor

Otoczony z trzech stron górami Lovcen, Vrmac i Dobrota Kotor był bardzo trudno dostępny (po II wojnie światowej, dla usprawnienia komunikacji, wydrążono czterokilometrowy tunel prowadzący do miasta), a opasany dodatkowo grubymi murami obronnymi, wspinającymi się po zboczach masywu Dobroty – wręcz nie do zdobycia. Dopiero zahamowanie ekspansji miejscowej floty doprowadziło go do upadku.

Miasto ma śródziemnomorski charakter, pełne jest wąskich uliczek, nieregularnych placów, świątyń i pałaców. Niesymetryczny układ pochodzi z okresu średniowiecza. Chociaż w 1979 roku Kotor został wpisany na listę UNESCO, to jego zabytki są w większości nieodrestaurowane, a nawet opustoszałe i pozamykane. Ulice Starego Miasta nie mają nazw (za to każdy dom oznaczony jest osobnym numerem), dlatego w ich plątaninie łatwo zabłądzić.

Renesansowa Brama Morska (Morska Vrata) wzniesiona została w połowie XVI w. Do Starego Miasta prowadzą jeszcze dwie powstałe w połowie XVI w.: Brama Południowa i renesansowa Brama Północna.

Przechodząc przez Bramę Morską, wkracza się na Trg Oktobarske revolucije. To centralny plac starówki, tętniący życiem. Naprzeciwko Bramy Morskiej stoi Gradski toranj, wieża zegarowa zbudowana przez Wenecjan w 1602 r. Tuż obok niej widoczny jest mały monument w kształcie piramidy – średniowieczny pręgierz. Wzdłuż Trgu Oktobarske revolucije ciągnie się XV-wieczny Pałac Namiestnika Wenecji (Kneževa palata). Za nim znajduje się pałac rady miejskiej (Gradska vijećnica) z 1762 r., który w XIX w. wojska francuskie przekształciły w teatr. Przy placu warto zwrócić uwagę na XVII-wieczny pałac Bizanti (kotorskie pałace zawdzięczają swe nazwy rodzinom patrycjuszy).

img_99990097

Uliczka wychodząca z lewej strony hotelu Vardar prowadzi na kameralny Trg od Kina, przy którym stoi kościół św. Michała, jednonawowa, romańsko-gotycka świątynia z XIII/XIV w. na miejscu wielkiej, preromańska bazyliki. Wewnątrz zachowały się fragmenty fresków z przełomu XIV i XV w.

Uliczka wychodząca z prawej strony hotelu Vardar prowadzi na Trg Ustanka mornara. Ważne budynki stojące na placu to Archiwum Historyczne, przechowujące dokumenty związane z miastem, a także Pałac Drago, którego gotyckie, XV-wieczne oprawy okien przypominają zdobienia pałaców weneckich.

Katedra św. Trypuna (Katedrala Sv. Tripuna) dominuje w zabudowie placu. Wcześniej w tym miejscu stał zbudowany w IX w. mały preromański kościół pod tym samym wezwaniem. Budowa obecnej trójnawowej bazyliki została zakończona w 1166 r. Wnętrze skrywa wiele cennych zabytków. W skarbcu można zobaczyć srebrny relikwiarz z głową św. Trypuna zawierający szczątki patrona miasta, wyroby ze złota z XIV–XX w., przedmioty kultu religijnego z XIV–XVII w., obrazy artystów XVI-wiecznej szkoły weneckiej, tryptyk Girolama da Santa Croce.

 

Tivat

Tivat położony jest w centralnej części zatoki Kotorskiej, na południe od góry Vrmac. Miasto to jest oddalone o około 8 kilometrów od Kotoru. Jest otoczone bujną śródziemnomorską roślinnością, gajami oliwnymi oraz winnicami. Tivat jest najmłodszym miastem w całej okolicy (zatoki Kotorskiej). Może poszczyć się ponad dwoma tysiącami godzin słońca w ciągu roku, przez co jest chętnie wybierane przez turystów.

Plaże

Okolica może pochwalić się, aż siedemnastoma plażami, z których większość jest piaszczysta. Najpopularniejszą z nich jest plaża w Radovići, nad zatoką Traste – Plavi Horizonti. Plaża ta jest idealna dla rodzin z dziećmi, bo ma łagodne zejście do morza, a jej piasek wykazuje właściwości lecznicze. Jest ona otoczona lasem sosnowym, w którym można znaleźć choć trochę cienia. Drugą, godną polecenia jest plaża Kalardovo o długości 250 metrów. Znajduje się ona na południe od Tivatu i w jej pobliżu umiejscowione są restauracje, bary, parking oraz tereny sportowe. Nieopodal jest wyspa Kwiatów, na której można skosztować świeżych owoców morza i dobrego wina. Plaża Kalardovo uzyskała oznakę Błękitnej Flagi. W odległości około 1 kilometra, w kierunku Cypla Seljana jest położona plaża piaszczysto – skalista, z którą łączy się inna – Donja Lastva. Ta druga podzielona jest poprzez urwiska, na kilka małych plaż. Natomiast w samym Tivacie znajduje się piaszczysta plaża Belane, otoczona infrastrukturą turystyczną. Drugą miejską plażą godną polecenia jest Zupa, którą otacza las cyprysowo – sosnowy. Jeśli ciągle nam mało, można jeszcze udać się na oddaloną o 3 kilometry plażę Opatovo. Jej dwie piaszczyste części rozdziela latarnia morska, a nieopodal znajduje się przystań dla promów.

Co zwiedzać w Tivat?

Tivat – MontenegroTivat dzięki swojej historii, również posiada swoje zabytki. Podziwiać tu można renesansowy Letni Dom Buca w centrum miasta, obronne rezydencje, z czego w jednej z nich urządzono Galerię Miejskąoraz port w samym środku miejscowości z luksusowymi jachtami (Porto Montenegro). Warto zobaczyć nieopodal położone wyspy: Ostrvo Cvijeca (Wyspę Kwiatów) na której są ruiny monastyru, wyspę Otok z położonym na niej klasztorem oraz Sveti Marko. Atrakcją tej ostatniej jest na pewno turystyczna osada, która składa się z domków przypominających budownictwo na Tahiti. W Tivat znajduje się również ogród botaniczny, który dzięki marynarzom, posiada liczną egzotyczną roślinność. Można tu spotkać między innymi: magnolie, oleandry, eukaliptusy, kamelie i mimozy. Miasto oferuje także rozrywki i imprezy cykliczne, np. Summer Fest czy Bocce Olimpiada.

 

Budva

Stare miasto

Plątanina wąskich ulic otulonych kamienicami z piaskowca. Jak w każdym szanującym się mieście na czarnogórskim wybrzeżu. Znajdziesz bez trudu. Idealne miejsce na wieczorny spacer i późne rozmowy przy kieliszku Vranaca.

Życie nocne

Budva jest dość jarmarczna i przaśna, szczególnie okolice promenady. Tam też znajdziesz najwięcej barów i klubów.

Plaża

Jest żwirowa. W większości miejsc musisz się wykosztować na leżaki.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij