
Termin: 10-17 czerwca 2017
2 do 3 jachtów cztero lub pięciokabinowych typu Bavaria, Oceanis 43-50 stóp
Kadra rejsu:
Krzysztof Sieradzki kj- komodor / bosman rejsu
Maciej Kirmuć jsm – skipper
Agata Załoga – Woyczyńska jsm – skipper
Marek Witkowski jsm – skipper
Trasa:
- Dubrovnik – Cavtat (15Mm). Oprawa graniczna w niedzielę o 17.00. Po odprawie wyjście na noc na morze. Rano o 8.00 odprawa – Zelenika. Po odprawie Zelenika – Tivat (6Mm) i nocleg z poniedziałku na wtorek.
- Tivat – Kotor (10Mm). Zwiedzanie i nocleg w Kotorze z wtorku na środę.
- Kotor – Budva (35Mm). Wczesne wyjście z portu aby zdażyć zwiedzić Budvę, gdzie zanocujemy ze środy na czwartek.
- Budva – Herceg Novi (22Mm). Krótkie zwiedzanie Herceg Novi i wieczorem o 18.00, we czwartek, odprawa graniczna w Zelenice. Po odprawie od razu na wodę, by na rano w piątek zawitać na odprawie w Cavtat. Po odprawie przejście do Dubrownika (15Mm).
- Z piątku na sobotę nocleg Dubrovnik marina ACI.
Administrator prosi uczestników rejsu o nadesłanie informacji o rejsie, które będą mogły zostać umieszczone na stronie.
Troszkę informacji turystycznych znalezionych w internecie
Kotor
Otoczony z trzech stron górami Lovcen, Vrmac i Dobrota Kotor był bardzo trudno dostępny (po II wojnie światowej, dla usprawnienia komunikacji, wydrążono czterokilometrowy tunel prowadzący do miasta), a opasany dodatkowo grubymi murami obronnymi, wspinającymi się po zboczach masywu Dobroty – wręcz nie do zdobycia. Dopiero zahamowanie ekspansji miejscowej floty doprowadziło go do upadku.
Miasto ma śródziemnomorski charakter, pełne jest wąskich uliczek, nieregularnych placów, świątyń i pałaców. Niesymetryczny układ pochodzi z okresu średniowiecza. Chociaż w 1979 roku Kotor został wpisany na listę UNESCO, to jego zabytki są w większości nieodrestaurowane, a nawet opustoszałe i pozamykane. Ulice Starego Miasta nie mają nazw (za to każdy dom oznaczony jest osobnym numerem), dlatego w ich plątaninie łatwo zabłądzić.
Renesansowa Brama Morska (Morska Vrata) wzniesiona została w połowie XVI w. Do Starego Miasta prowadzą jeszcze dwie powstałe w połowie XVI w.: Brama Południowa i renesansowa Brama Północna.
Przechodząc przez Bramę Morską, wkracza się na Trg Oktobarske revolucije. To centralny plac starówki, tętniący życiem. Naprzeciwko Bramy Morskiej stoi Gradski toranj, wieża zegarowa zbudowana przez Wenecjan w 1602 r. Tuż obok niej widoczny jest mały monument w kształcie piramidy – średniowieczny pręgierz. Wzdłuż Trgu Oktobarske revolucije ciągnie się XV-wieczny Pałac Namiestnika Wenecji (Kneževa palata). Za nim znajduje się pałac rady miejskiej (Gradska vijećnica) z 1762 r., który w XIX w. wojska francuskie przekształciły w teatr. Przy placu warto zwrócić uwagę na XVII-wieczny pałac Bizanti (kotorskie pałace zawdzięczają swe nazwy rodzinom patrycjuszy).
Uliczka wychodząca z lewej strony hotelu Vardar prowadzi na kameralny Trg od Kina, przy którym stoi kościół św. Michała, jednonawowa, romańsko-gotycka świątynia z XIII/XIV w. na miejscu wielkiej, preromańska bazyliki. Wewnątrz zachowały się fragmenty fresków z przełomu XIV i XV w.
Uliczka wychodząca z prawej strony hotelu Vardar prowadzi na Trg Ustanka mornara. Ważne budynki stojące na placu to Archiwum Historyczne, przechowujące dokumenty związane z miastem, a także Pałac Drago, którego gotyckie, XV-wieczne oprawy okien przypominają zdobienia pałaców weneckich.
Katedra św. Trypuna (Katedrala Sv. Tripuna) dominuje w zabudowie placu. Wcześniej w tym miejscu stał zbudowany w IX w. mały preromański kościół pod tym samym wezwaniem. Budowa obecnej trójnawowej bazyliki została zakończona w 1166 r. Wnętrze skrywa wiele cennych zabytków. W skarbcu można zobaczyć srebrny relikwiarz z głową św. Trypuna zawierający szczątki patrona miasta, wyroby ze złota z XIV–XX w., przedmioty kultu religijnego z XIV–XVII w., obrazy artystów XVI-wiecznej szkoły weneckiej, tryptyk Girolama da Santa Croce.
Tivat
Tivat położony jest w centralnej części zatoki Kotorskiej, na południe od góry Vrmac. Miasto to jest oddalone o około 8 kilometrów od Kotoru. Jest otoczone bujną śródziemnomorską roślinnością, gajami oliwnymi oraz winnicami. Tivat jest najmłodszym miastem w całej okolicy (zatoki Kotorskiej). Może poszczyć się ponad dwoma tysiącami godzin słońca w ciągu roku, przez co jest chętnie wybierane przez turystów.
Plaże
Okolica może pochwalić się, aż siedemnastoma plażami, z których większość jest piaszczysta. Najpopularniejszą z nich jest plaża w Radovići, nad zatoką Traste – Plavi Horizonti. Plaża ta jest idealna dla rodzin z dziećmi, bo ma łagodne zejście do morza, a jej piasek wykazuje właściwości lecznicze. Jest ona otoczona lasem sosnowym, w którym można znaleźć choć trochę cienia. Drugą, godną polecenia jest plaża Kalardovo o długości 250 metrów. Znajduje się ona na południe od Tivatu i w jej pobliżu umiejscowione są restauracje, bary, parking oraz tereny sportowe. Nieopodal jest wyspa Kwiatów, na której można skosztować świeżych owoców morza i dobrego wina. Plaża Kalardovo uzyskała oznakę Błękitnej Flagi. W odległości około 1 kilometra, w kierunku Cypla Seljana jest położona plaża piaszczysto – skalista, z którą łączy się inna – Donja Lastva. Ta druga podzielona jest poprzez urwiska, na kilka małych plaż. Natomiast w samym Tivacie znajduje się piaszczysta plaża Belane, otoczona infrastrukturą turystyczną. Drugą miejską plażą godną polecenia jest Zupa, którą otacza las cyprysowo – sosnowy. Jeśli ciągle nam mało, można jeszcze udać się na oddaloną o 3 kilometry plażę Opatovo. Jej dwie piaszczyste części rozdziela latarnia morska, a nieopodal znajduje się przystań dla promów.
Co zwiedzać w Tivat?
Tivat – MontenegroTivat dzięki swojej historii, również posiada swoje zabytki. Podziwiać tu można renesansowy Letni Dom Buca w centrum miasta, obronne rezydencje, z czego w jednej z nich urządzono Galerię Miejskąoraz port w samym środku miejscowości z luksusowymi jachtami (Porto Montenegro). Warto zobaczyć nieopodal położone wyspy: Ostrvo Cvijeca (Wyspę Kwiatów) na której są ruiny monastyru, wyspę Otok z położonym na niej klasztorem oraz Sveti Marko. Atrakcją tej ostatniej jest na pewno turystyczna osada, która składa się z domków przypominających budownictwo na Tahiti. W Tivat znajduje się również ogród botaniczny, który dzięki marynarzom, posiada liczną egzotyczną roślinność. Można tu spotkać między innymi: magnolie, oleandry, eukaliptusy, kamelie i mimozy. Miasto oferuje także rozrywki i imprezy cykliczne, np. Summer Fest czy Bocce Olimpiada.
Budva
Stare miasto
Plątanina wąskich ulic otulonych kamienicami z piaskowca. Jak w każdym szanującym się mieście na czarnogórskim wybrzeżu. Znajdziesz bez trudu. Idealne miejsce na wieczorny spacer i późne rozmowy przy kieliszku Vranaca.
Życie nocne
Budva jest dość jarmarczna i przaśna, szczególnie okolice promenady. Tam też znajdziesz najwięcej barów i klubów.
Plaża
Jest żwirowa. W większości miejsc musisz się wykosztować na leżaki.